Najważniejsze informacje o Dąbkach

DĄBKI-ZDRÓJ - Mała wieś letniskowa w gminie Darłowo, w powiecie sławieńskim i województwie zachodniopomorskim. Dnia 12 października 2007 roku, ta zamieszkana przez 264 mieszkańców wieś, otrzymała stratus uzdrowiska. Położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego i Jeziora Bukowo, u nasady mierzei oddzielającej rozległe i płytkie jezioro od morza. Na mierzei leży przysiółek Dąbkowice. Korzystne przybrzeżne prądy morskie powodują, że wody Bałtyku, są wyjątkowo czyste, a plaża i kąpielisko w Dąbkach nigdy nie były zamknięte. W odległości kilkudziesięciu kilometrów, nie ma żadnego przemysłu. W Dąbkach-Zdroju istnieje również możliwość rekreacji na jeziorach Bukowo i Kopań, a także na rzekach Wieprza i Grabowa. Miłośnicy spacerów mają do dyspozycji piękną 7 kilometrową trasę po mierzei, do miejsca styku morza z jeziorem. Czyste, wilgotne i chłodne powietrze, bardzo dobrze wpływa na wiele dolegliwości. W tamtejszych sanatoriach leczone są m.in.: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia,schorzenia reumatyczne w okresie podostrym i przewlekłym,choroby przewodu pokarmowego, nerwice, moczenie nocne.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. KĄPIELE BOROWINOWE - Są przyszłością tego młodego uzdrowiska. Odkryto je w ostatnich latach i jak się okazało, są dobrej jakości. Aby odnaleźć kolejne argumenty za utworzeniem uzdrowiska, dokonano odwiertów, które jednoznacznie wykazały potencjał Dąbek-Zdroju. Badania geologiczne wykazały pokłady borowiny, a także złóża wód chlorkowo-sodowych. Obecnie poszukuje się wód geotermalnych, co przyczyniłyby się do dalszego rozwoju uzdrowiska. Obecnie najpewniejszym sposobem, który wprowadzi się do leczenia, będą kąpiele borowinowe. Powodują one powolne przegrzanie ciała osoby, poddanej zabiegowi. W czasie zabiegu nie odczuwa się silnego ciepła, można zaobserwować duże wydzielanie potu i uruchomienie mechanizmów termoregulacyjnych, zabezpieczających przed przegrzaniem ciała.
  2. JOD - Dla człowieka jest on niezbędnym mikroelementem dostarczanym z pożywieniem i wodą. Teren wybrzeża bałtyckiego jest bogatszy w jod, od głębi kraju. Najmniejsza ilość jodu, znajduje się w glebie i wodzie okolic górskich i podgórskich. W przypadku Dąbek jest to zwiększona ilość, szczególnie w okresach letnich, podczas słonecznej pogody. Możemy tutaj zaobserwować występowanie ciekawego i zdrowego zjawiska bryzy morskiej i lądowej. Polega ono na zróżnicowanym nagrzaniu powietrza nad morzem i lądem. Dzięki temu niezwykłemu zjawisku biometeorologicznemu, następuje łagodzenie bodźców termicznych oraz na zwiększenie zawartości jodu w strefie przybrzeżnej.
  3. WIEŚ DĄBKOWICE - Są najbliższą miejscowość od zachodu, będącą przysiółkiem Dąbek-Zdroju. Miejscowość składa się z kilku chałup, 4 zruinowanych ośrodków wczasowych, Urzędu Morskiego, baru i sklepu. Według danych Urzędu Gminy Darłowo z 1.06.2006 roku liczba zameldowanych osób w tej miejscowości wynosiła 1, a na pobyt czasowy 0 osób. Jest to trochę zapomniana osada, w której nawet droga się kończy. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z 1780 roku, kiedy została wymieniona w rejestrze podatkowym. Należała wówczas do sołectwa w Dąbkach. Miejscowość mimo pięknego położenia niemal zawsze borykała się ze sztormami przedzierającymi się przez wydmy. W 1925 roku powstał Kanał Szczycki łączący Bałtyk z Jeziorem Bukowo.
  4. JEZIORO BUKOWO - To jedno z kilkunastu jezior przybrzeżnych leżących na południowym wybrzeżu Bałtyku. Powierzchnia jeziora to 1747 ha., długość blisko 9 kilometrów, szerokość 3,5 kilometra, a głębokość do 2,8 metra. Długość lini brzegowej jeziora wynosi 23 kilometry. Powstanie jeziora można przypisać 9 kilometrowej Mierzei Bukowskiej, która oddziela jezioro od morza. Jedynym dostępem do morza jeśli nie liczyć sporadycznych przerwań mierzei, jest Kanał Szczycki. W wodach jeziora można zaobserwować około 20 gatunków ryb m.in. minóg rzeczny, koza, sieja, troć oraz łosoś. Występuje tutaj również wyjątkowa populacja płoci wędrująca między jeziorem, a morzem.
  5. BUKOWO MORSKIE – Ta niewielka wieś, leżąca tylko 3,5 kilometra na południe od Dąbek-Zdroju, ma jednak bardzo długą i ciekawą historię. W roku 1252 na terenie dzisiejszej wsi, miał powstać klasztor. Książę Swiętopełk przekazał konwentowi z Darguna w Meklemburgii okoliczne tereny. Przez wiele lat do 1535 roku, klasztor z Bukowa był największym posiadaczem ziemskim na Pomorzu Sławieńsko - Słupskim. Sekularyzacja w 1539 roku, spowodowała upadek opactwa. Po dawnym opactwie nie ma już niestety śladu, a jedynym cennym zabytkiem w Bukowie jest pocysterski kościół z XIII wieku z gotyckim tryptykiem i amboną z okresu renesansu. Kościół jest teraz własnością Parafi Polskokatolickiej.
  6. PRZYSTAŃ ŻEGLARSKA NA JEZIORZE BUKOWO - Jest to doskonałe uzupełnienie walorów rekreacyjnych morskiego wybrzeża. Znajduje się tam m.in. wypożyczalnia sprzętu pływającego. Na przystani istnieje możliwość cumowania jachtów, łodzi i różnego sprzętu pływającego. Dzięki stateczkowi "Milka" można odbywać rejsy po Jeziorze Bukowo. Istnieje również możliwość wodnych podróży katamaranem zabierającym na pokład 7 - 8 osób. Przy przystani znajduje się szkoła windsurfingu. Na jeziorze, co roku odbywa się finał regat o puchar Wójta Gminy Darłowo, Mistrzostwa Polski w pływaniu na Bele Czym oraz różne inne zawody żeglarskie i windsurfingowe. Kanałowi Szczycki umożliwia rekreację wodną na jeziorze, a także na pełnym morzu.
Dodano: 2016-06-20
Komentarze (0)
Dodaj komentarz