Co zaproponować dzieciom, kiedy w Dąbkach leje jak z cebra

Wczasy nad morzem w Polsce nieodłącznie kojarzą się z gorącym latem, sezonem wakacyjnym, wypoczynkiem w pełnym słońcu i rzecz jasna lodami na patyku. Zachodniopomorskie Dąbki, położone niedaleko Darłowa, to taki właśnie typowy nadbałtycki kurort, który na nieco ponad 2 miesiące w roku wypełnia się turystami spragnionymi przede wszystkim odpoczynku na plaży i prostej, nieprzesadnie wymagającej rozrywki. W tym gronie przyjezdnych istotną część stanowią dzieci - zarówno te, które zajmują się lepieniem babek i zamków z piasku, oraz młodzież preferująca wszelkiego rodzaju dyskoteki i plażowe imprezy.

Jednak do każdej z tych przyjemności konieczna jest korzystna aura - trzeba wykazywać się ponadprzeciętnym samozaparciem, by nie zwracać uwagi na przenikliwy chłód i intensywne opady. Są jednak niedaleko Dąbków takie atrakcje, które powinny przypaść młodym oraz najmłodszym do gustu, a nawet najbrzydsza pogoda ich nie “zepsuje”. Wprawdzie konieczna będzie krótka przejażdżka - najpewniej samochodowa - ale to niewielka niedogodność, jeżeli alternatywą ma być przesiadywanie w pokoju i pogrążanie się w marazmie.

Na początek miejsce idealne do wspólnej zabawy w pełnym rodzinnym gronie. Wprawdzie funkcjonuje na świeżym powietrzu, to pewna część jego atrakcji posiada “osłonkę” w postaci ogrodowego namiotu. Mowa o Parku Edukacji i Rozrywki “Leonardia”, oddalonym od Dąbków o niespełna 15 kilometrów. Dla gości przygotowano tutaj ponad setkę różnych gier planszowych, zręcznościowych i logicznych. Głównie egzotyka i klasyka, o której w dobie komputerów mało kto pamięta. A co najlepsze, zdecydowana większość stanowisk i elementów konstrukcji wykonana jest drewna, co czyni rozgrywki nad wyraz komfortowymi.

Wbrew pewnym stereotypom, także muzea mogą sprawić dzieciom mnóstwo frajdy. Muszą tylko wyróżniać się interesującymi ekspozycjami i pomysłową aranżacją. Tak jak choćby Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, gdzie zrezygnowano z typowych gablot i tablic edukacyjnych na rzecz multimediów oraz tematycznych, stylowo przystrojonych sal. Lepiej nie zapominać o Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie: nie dość, że wspaniały zabytek jeszcze ze średniowiecza, to jeszcze posiada niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory. W kolekcji znajdują się m.in. stare i wytworne meble, piękne dzieła sztuki sakralnej czy kunsztownie zdobione jelce do samurajskich mieczy.

Dzieci generalnie lubią ruch - jeżeli pogoda skutecznie wygania z dworu, raczej nie mają nic przeciwko uprawianiu sportu pod dachem. Dąbki może i nie mają tego typu obiektów, za to pobliskie miejscowości jak najbardziej. Gdyby sztormowe fale zamknęły możliwość kąpieli w morzu, to wodne zabawy da się zawsze uskuteczniać na basenach. W Darłowie sporo atrakcji czeka w Parku Wodnym Jan, z kolei jarosławiecki Aquapark Panorama Morska posiada specjalną strefę dla najmłodszych. I tu, i tu można liczyć m.in. na jacuzzi, rozmaite zjeżdżalnie, gejzery, rwące sztuczne rzeczki i inne “czasoumilacze”. Wielki entuzjazm wśród milusińskich wzbudzi najpewniej sztuczny stok narciarski w Jarosławcu. To specjalny symulator, dzięki któremu można poćwiczyć podstawy techniki zjazdu i odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego w górach.

Dąbki są małą, rybacką wioseczką. Jej najbardziej podstawowe walory z punktu widzenia turystów to kameralny, zaciszny klimat. Wakacje nawet w takim “zapomnianym”, mało znanym i docenianym miejscu zapewniają sporo ciekawych zajęć - również dzieciom, również w razie niepogody. Wystarczy tylko przygotować się na parę wycieczek, rowerowych bądź samochodowych, by zapomnieć o znaczeniu słowa “nuda”.

Dodano: 2016-10-14
Komentarze (0)
Dodaj komentarz